Kalush Orchestra triumfovali v Turíně se skladbou věnovanou matce frontmana Oleha. Na oslavu vítězství a podtržení své žádosti o pomoc Ukrajině kapela včera zveřejnila velmi dojemné hudební video natočené ve válkou zničených městech poblíž Kyjeva.
Kalush Orchestra vyhrál nedělní finále Eurovision Song Contest v Turíně se ziskem 631 bodů od 24 dalších soupeřících zemí. Tým vedený frontmanem Olehem Psiukem udržel nervy na uzdě, probojoval se do finále jako favorit a ukázal světu, jak živá a velkolepá je ukrajinská kultura – sklidil tak v Pala Alpitour Areně velký potlesk od 13 000 diváků a nepochybně si získal srdce miliony diváků doma. Své vystoupení zakončili apelem: „Prosíme vás všechny, pomozte Ukrajině, pomozte Mariupolu, pomozte Azovstalu.“
Jejich vítězná píseň „Stefania“ kombinující rap a hip hop s tradiční ukrajinskou lidovou hudbou je věnována Olehově matce. Během soutěže a také od začátku ruské invaze na Ukrajinu nabyla nového významu - lásky k Ukrajině. Skladba byla použita ve stovkách tisíc TikToků, v nichž Ukrajinci dokumentují válku. Text „Vždy najdu cestu domů, i když jsou všechny cesty zničené“ zdůrazňuje sílu národa uprostřed nepřízně osudu.
Oficiální video k "Stefania" bylo natočeno v Buči, Irpinu, Boroďance a Hostomelu - městech poblíž Kyjeva, která přežila hrůzy ruské okupace.Video ukazuje mnoho ukrajinských vojaček, jak zachraňují a vedou děti troskami spolu se záběry kapely uvnitř a před budovami vyhozenými do povětří a dalšími symboly strašlivého válečného vyhlazování. Jde o skutečné snímky ze čtyř zdecimovaných měst, která byla brutálně zasažena ruskou okupací. Klip končí záběrem na malou holčičku držící hořící Molotovův koktejl. Je připomínkou ničivých následků války, které dnes pociťuje každý Ukrajinec a každá Ukrajinka.
Video také končí zprávou od kapely: „Toto video bylo natočeno v Buči, Irpinu, Boroďance a Hostomelu – městech poblíž Kyjeva, která přežila hrůzy ruské okupace. Je věnováno statečným Ukrajincům, matkám, které chrání své děti, všem, kteří položili život za naši svobodu. Každý muž, každá žena, každé nevinné dítě. Válka na Ukrajině má mnoho tváří, ale jsou to tváře našich matek, které udržují naše srdce při životě v nejtemnějších chvílích. Stůjte za Ukrajinou!"
Nejen symbolika spojená s ukrajinským válečným konfliktem zajistila Kalush Orchestra první místo v soutěži. Stefania se svojí melodií hranou na tradiční ukrajinský dechový nástroj byla favoritem bookmakerů ještě před vypuknutím války a umístila se na pátém místě s největší pravděpodobností výhry.
Kapela se pár dní před ruskou invazí dozvěděla, že na letošní soutěži bude reprezentovat svou zemi. Poté, co dostali od ukrajinské vlády zvláštní povolení opustit zemi pro soutěžní účely, se nyní Kalush Orchestra musí vrátit do své vlasti jako muži v bojovém věku. Oleh Psiuk se vrátí do vlastní dobrovolné organizace "De ty?" (Kde jsi?), která pomáhá ukrajinským uprchlíkům po celé zemi najít bezpečné ubytování, dopravu a léky.
Kalush, jehož jméno je inspirováno malým industriálním rodným městem frontmana a lídra kapely Oleha Psiuky, známého také jako The Psiuchyi Son, byl založen v roce 2019, když Ihor Didenczuk a MC CarpetMan (KylymMen) odpověděli na jeho facebookový příspěvek, prostřednictvím kterého hledal nové členy kapely. Tak se zrodila skupina, která vytvořila jedinečnou směs rapu s lidovými tématy a ukrajinskou autenticitou – nebo jak to umělci rádi nazývají: folk a groove. Nyní se Kalush transformuje na Kalush Orchestra, protože se k nim připojili multiinstrumentalisté Tymofij Muzyczuk a Witalij Dużyk.
Během nepředstavitelného utrpení jejich země předal Kalush Orchestra poselství odolnosti, odvahy a naděje. Jako vítězové Eurovision Song Contest 2022 se vracejí na Ukrajinu jako národní hrdinové.